Vysvetlenie k zalamovaniu odsekov a riadkov v textovom editore

Toto je prvý odsek v ukážkovom texte. Nový riadok sa zalomí automaticky, netreba používať enter ani shift+enter. Nový odsek urobím jednocho tak, že jedenkrát stlačím enter. Medzera medzi odsekmi bude 1,5 riadka.

Toto je druhý odsek. Medzera medzi prvým a druhým odsekom je vysoká 1,5 riadka, teda je o niečo väčšia ako odstup medzi automaticky zalomenými riadkami. Ak sa pokúsim o väčšiu medziriadkovú medzeru tak, že enter stlačím dvakrát, pri uložení článku budú dvojité zalomenia automaticky vymazané.

Toto je štandardné nastavenie textového editora. Zvolili sme ho tak, aby texty článkov mali jednotnú formu a typograficky dobre vyzerali. Samozrejme, je to otázka individuálneho vkusu, niekomu sa vertikálne odstupy medzi odsekmi môžu zdať malé. Prosím akceptujte nastavenie, ktoré sme zvolili.

Uznávam, že v niektorých špeciálnych prípadoch – napríklad pri písaní poézie – by text lepšie vyznel s vačšími medziodsekovými medzerami. Preto plánujeme vypnúť automatické odstraňovanie viacnásobného odsekovania aj viacnásobného zalomenia nového riadku, resp. ponúkneme iný spôsob, ako dosiahnuť väčšie odstupy medzi odsekmi a/alebo riadkami.

Ešte vysvetlenie k používaniu shift+enter – teda k manuálnemu zalamovaniu nových riadkov. Funguje to presne rovnako ako vo Worde alebo v inom desktopovom textovom editore. Teda enter urobí nový odsek, shift+enter manuálne zalomí nový riadok. V závislosti od nastavenia riadkovania textu môže nový riadok vyzerať presne rovnako ako nový odsek, ale zvyčajne sa nový odsek oddeľuje väčšou vertikálnou medzerou. U nás je to takto:

nový odsek 1

nový odsek 2

nový odsek 3

nový riadok 1
nový riadok 2
nový riadok 3

P.S. Prosím čítajte Otázky a odpovede, sú tam priebežne aktualizované návody a vysvetlenia.

Pozor! Opäť je tu predvolebné moratórium

27.03.2019

Milí blogeri, Od 28. marca platí, že volebná kampaň k sobotňajšiemu 2. kolu prezidentským voľbám sa skončila. Volebnú kampaň je vo všeobecnosti zakázané viesť 48 hodín pred dňom konania volieb, teda od štvrtka 28. marca od 00:00 a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo [...]

Nezabudnite – máme moratórium!

14.03.2019

Milí blogeri, Od 14. marca platí, že volebná kampaň k sobotňajším prezidentským voľbám sa skončila. Volebnú kampaň je vo všeobecnosti zakázané viesť 48 hodín pred dňom konania volieb, teda od štvrtka 14. marca od 00:00 a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech. [...]

Nezabudnite: Moratórium platí aj na blogoch

02.11.2017

Milí blogeri, Od 2. novembra platí, že volebná kampaň k sobotňajším voľbám do VÚC sa skončila. Volebnú kampaň je vo všeobecnosti zakázané viesť 48 hodín pred dňom konania volieb, teda od štvrtka 2. novembra od 00:00 a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech. [...]

rakúsko, škola, streľba, graz, polícia

Rakúska polícia zadržala Slováka, ktorý sa priznal k najmenej 30 vlámaniam

15.10.2025 22:26

Muža na príkaz prokuratúry v Grazi previezli do väznice v štvrti Jakomini.

Donald Trump, Viktor Orbán

Orbán oznámil, že sa opäť stretne s Trumpom

15.10.2025 22:23

Podľa jeho slov ešte nie je jasné, či americký prezident príde do Maďarska, alebo pocestuje on do Spojených štátov.

izrael, tanky, palestína, hamas, gaza

Hamas odovzdal Červenému krížu telá ďalších dvoch rukojemníkov

15.10.2025 21:39

K odovzdaniu došlo v rámci prímeria medzi Hamasom a Izraelom, ktoré vstúpilo do platnosti v piatok.

Tomáš G. Masaryk

Tajuplná obálka odhalila svoje tajomstvo: Neboli v nej Masarykove posledné slová, záznam je o tri roky starší

15.10.2025 20:57

Záznam obsahuje tri stránky, na ktorých je anglický text obsahujúci aj niekoľko českých slov.

administrator

O službe Blog.pravda.sk - blog administrátora

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 227173x
Priemerná čítanosť článkov: 5283x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy